اسپا چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نام اسپا مشتق شده از نام شهر اسپا در بلژیک است. شهرت این شهر به خاطر چشمه آب معدنی طبیعی آن است و مردم از این چشمه برای مزایای درمانی‌اش استفاده می‌کنند. شهر اسپا در واقع نوعی از مراکز درمانی تاریخی با آب معدنی به شمار می‌رفته ‌است در دورانی که هنوز پزشکی مدرن رواج نداشته است. این شهر با مجموعه‌ای از ویژگی‌های آب و هوایی و بناهای قابل توجه که شامل ساختمان‌های ویژه آبگرم نیز هست همه ساله افراد زیادی را به بازدید از خود ترغیب می‌کند، تاریخ بنای شهر اسپا به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

تاریخچه اسپا

پس از جنگ جهانی دوم در اروپا و ایالات متحده اسپا درمانی به عنوان درمان درد و آسیب در دوره بهبودی، بسیار محبوب بود. از این رو انجمن بین‌المللی آبگرم برای حفاظت از نام تجاری «درمان‌های اسپا» ایجاد شد. امروزه کلمه اسپا فقط برای آبگرم استفاده نمی‌شود. بلکه برای توصیف یک مرکز درمانی برای بیماری‌هایی که باعث اختلالات ذهن، بدن و روح می‌شوند، استفاده می‌شود. کلمه اسپا نیز به طور معمول برای درمان ناخن، فیشال و آروماتراپی استفاده می‌شود.

ماساژ درمانی‌ای که در اسپا ارائه می‌شود عمدتا برای آرامش و نیز تسکین درد عضلانی اسکلتی است. ماساژ درمانگران برای درد‌های اسکلتی و عضلانی برنامه‌ریزی دقیقی دارند و بعد از شنیدن شرح حال دقیق مشتریان درمان خود را آغاز می‌کنند. ماساژ درمانی اغلب با سونای بخار قبل و بعد از ماساژ همراه است. در درمان‌های زیبایی مانند صورت و پوست پیش از شروع درمان از سونای بخار استفاده می‌شود؛ چرا که سونای بخار کمک می‌کند تا پوست آبدار و نرم شود.

انجمن بین‌المللی اسپا

انجمن اسپا بین‌المللی اسپا را این گونه تعرفیه می‌کند: یک مکان برای رفاه عمومی از طریق ارائه انواع خدمات حرفه‌ای که تقویت بدن و روح را فراهم می‌کند. واژه اسپا در حال حاضر به معنای وسیع تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی یک سالن آرایش مو که خدماتی مانند پدیکور و مانیکور ارائه می‌دهد، خود را مجموعه خدمات زیبایی و‌ اسپا می‌داند؛ چرا که برخی از افراد تفاوت بین یک سالن اسپا و یک سالن زیبایی معمولی را نمی‌دانند. تفاوت بین این دو خیلی زیاد است و نباید آن را نادیده بگیریم.

یک سالن اسپای بهداشتی و خوب، رویکرد فردی به هر مشتری دارد، چرا که هر کسی یک مجموعه منحصربه‌فرد از مشکلات جسمی و روحی دارد، ولی در یک سالن زیبایی همه افراد با یک مجموعه خدمات ثابت به صورت کلی مواجه می‌شوند.

شاید در سالن زیبایی، ماساژهای ابتدایی و به قول معروف خودمان (ایرانی‌ها) یک مشت‌ومال آرامش‌بخش ارائه شود و این با خدمات و ماساژی که در یک سالن اسپا دریافت می‌کنید بسیار متفاوت است.

در سالن اسپا، با ماساژورها و اساتید ماساژ و درمان‌گرانی که به صورت حرفه‌ای این فن را آموخته‌اند روبه‌رو هستیم ولی در سالن زیبایی فردی با گذراندن دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت اجازه انجام ماساژهای تفریحی و سبک را دریافت می‌کنند.

تفاوت دیگر سالن اسپای حرفه‌ای با سالن زیبایی در حضور پزشکان حرفه‌ای در سالن SPA است که به صورت آگاهانه و علمی و نه بر اساس مهارت‌های معمولی بر کیفیت خدمات ارائه شده نظارت دارند.

همچنین لازم به ذکر است که سالن‌های زیبایی اغلب با تجهیزات غیرحرفه‌ای کار می‌کنند که نتیجه نهایی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، در حالی در سالن‌های اسپا تجهیزات حرفه‌ای استفاده می‌شود، نتیجه کیفی بسیار متفاوت با سالن زیبایی است.

طبقه‌بندی انواع اسپا

آبگرم شهری

آبگرم شهری که به عنوان یک آبگرم روز شناخته می‌شود و معمولا در مرکز شهر، مرکز خرید، باشگاه سلامت، هتل، فرودگاه یا فروشگاهی واقع شده است و تنها خدمات روزانه را ارائه می‌دهد. آبگرم شهری یکی از روش‌های کم هزینه برای لذت بردن از تجربه اسپا است.

چشمه‌های آبگرم معدنی

این نوع اسپا معمولا به صورت یک یا چندین جلسه حضور در آبگرم است که بهبود سلامت شما کمک می‌کند. این نوع از چشمه‌ها در مکان‌های مختلف در سراسر جهان یافت می‌شوند. درمان با چشمه‌های آبگرم معمولا همراه با رژیم غذایی سالم، فعالیت‌های جسمانی و آموزشی در تمام جنبه‌های سلامتی است.

نمونه این نوع از اسپا در شهرهای مانند اردبیل ، رامسر، رینه و سرعین وجود دارد که همان مجتمع‌های تفریحی و درمانی است که مشتریان در آن‌ها اقامت می‌کنند.

اسپای پزشکی

این نوع از اسپا تمام درمان‌های آبگرم منظم را همراه با تمرکز بر برخی از درمان‌های تخصصی که فقط توسط پزشک انجام می‌شود، دربرمی‌گیرد. این درمان‌ها عبارتند از: بوتاکس، لایه‌برداری پزشکی، لیزر، پرکننده‌های پوستی.

سالن‌های اسپای هتل‌ها

این نوع از اسپا روز به روز در حال محبوب‌تر شدن است. برخی از هتل‌ها در مجموعه‌های تفریحی خود اقدام به ساخت سالن‌های اسپا برای رفاه مسافران می‌کنند و مجموعه‌های دیگری از جمله سالن‌های زیبایی، استخر شنا و سونا نیز در کنار آن ایجاد می‌کنند.

اسپای روز

اسپای روز در واقع ترکیبی از خدمات درمانی همراه با خدمات سالن‌های زیبایی است و به دلیل کاربردی بودن در کشور ما ایران، با استقبال روز افزون روبه‌رو است.

یک اسپای روز در واقع یک آبگرم یا سالن زیبایی است که خدمات متنوعی را برای ارتقاء سلامتی و زیبایی ارائه می‌دهد و این نوع خدمات شامل، درمان‌های مراقبت شخصی مانند فیشال، مراقبت از ناخن، ماساژ بدن و … می‌شوند.

درباره ما

سایت "ماساژ در خانه "با کادری مجرب , متخصص و آموزش دیده و دارای مجوز قانونی خدمات با حرفه ای ترین ماساژور های خانم و آقا همواره در خانه و محل کار همراه شماست  .

مطالب ویژه

آخرین مطالب

طراحی شده توسط تیم دیتادیزاین