ماساژ سوئدی چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

همه چیز درباره ماساژ سوئدی

ماساژ یک روش کهن و قدیمی برای افزایش انرژی بدن و رفع خستگی افراد است. قدیمیان از ماساژ برای انتقال حس آرامش و مرتفع ساختن درد موضعی برخی از بیماران استفاده می‌کردند. ماساژ تحریک نقاط انرژی بدن است؛ بدین‌صورت که در ماساژ، شخص با فشار دادن نقاط انرژی عوامل کوچکی که سد راه انرژی هستند را از بین می‌برد و باعث می‌شود انرژی در تمام نقاط بدن توزیع شود.

ماساژ استرس‌های روزانه را کاهش می‌دهد، گردش خون را در بدن افزایش می‌‌دهد و اضطراب‌های روزانه را از بین می‌برد. همچنین می‌تواند برای دردهایی مانند کمردرد و سیاتیک بسیار موثر باشد و با ریلکس کردن عضلات درگیر در ناحیه کمر درد را از بین ببرد.

ماساژ انواع مختلفی دارد؛ ماساژ سوئدی، ماساژ تای، ماساژ با سنگ داغ و ماساژهای ورزشی معروف‌ترین ماساژها هستند.

تاریخچه ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی تاریخچه بسیار جالبی دارد. مردم اغلب شخصی به نام پر هنریک لینگ (به انگلیسی: Per Henrik Ling) را ابداع‌کننده روش ماساژ سوئدی می‌دانند. او شخصی بود که بیماری‌های بسیاری نظیر روماتیسم، مشکلات تنفسی و گواتر داشت.

او در زمینه فیزیولوژی پزشکی، آناتومی و دیگر اشکال تمرین‌های ورزشی مانند ژیمناستیک درس خواند و توجه خود را به ژیمناستیک دانمارکی معطوف کرد. او شکل تازه‌ای از ژیمناستیک را با تلفیق حرکات ژیمناستیکی، کشش عضلات و فشارهای موضعی ابداع کرد که بعدها مردم به‌اشتباه از آن به‌عنوان ماساژ سوئدی نام بردند.

ابداع‌کننده اصلی ماساژ سوئدی پزشکی هلندی به نام جوعان جورج مزگر (به انگلیسی: Johann Georg Mezger) است. او مانند لینگ علاقه بسیاری به ژیمناستیک داشت و بیشتر اوقات خود را در یک موسسه ژیمناستیک در شهر آمستردام هلند سپری می‌کرد. این موسسه در زمینه طب و پزشکی ورزشی پرآوازه بود و بیماری‌هایی مانند اسکولیوز استخوانی را به‌صورت انحصاری درمان می‌کرد. مزگر یک ژیمناست بااستعداد بود که فیزیولوژی را به‌صورت ذاتی می‌دانست و بعدها با تشویق افراد متعدد به پزشکی روی آورد.

مزگر پس از اتمام تحصیلش با استفاده از ماساژ فرانسوی، نوعی ماساژ را ابداع کرد که نام ماساژ سوئدی را بر آن نهادند. ماساژ سوئدی بر پایه ۵ تکنیک از زمان ابداع تا اکنون بنا شده است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • حرکات دایره‌ای با کف دست که تمرکز آن فشارهای عمیق و طولانی است.
  • ضربه‌های آرام و کوتاه بر روی عضلات و بافت‌های بدن با تمرکز بر نواحی انرژی
  • از بین بردن اصطکاک بین دست و پوست ناحیه ماساژ با استفاده از روغن
  • له کردن عضله به‌صورت ملایم با استفاده از فشار انگشت شصت و آرنج دست
  • لرزاندن ماهیچه، عضله و بافت‌های بدن با دست یا دستگاه‌های ویبره ساز

ماساژ سوئدی چگونه انجام می‌شود

ماساژور در ابتدا پوست شما را گرم می‌کند. این کار را با استفاده از حرکات کششی و ضربات آرام بر روی عضلات شما آغاز می‌کند. در طی این فرایند برای راحت سرخوردن دست بر روی ناحیه ماساژ از روغن استفاده می‌شود. این کار برای مدت زمانی استفاده می‌شود تا بافت‌ها و عضلات نرم شوند و برای انجام مراحل بعدی و حرکات فشاری آماده شوند.

سپس عضلات شما ورز داده می‌شوند. کف دست بر روی عضلات غلت داده می‌شود و فشارهای بسیار ملایمی برای آزادسازی انرژی در عمق بافت و نواحی غیرقابل‌ دسترس بدن وارد می‌شود. برای افزایش گردش خون در موضع ماساژ، ماساژور پوست بدن شما را فشرده می‌کند و آن را به سمت‌های مختلفی می‌کشد. با این کار علاوه بر افزایش گردش خون تنش عضلانی نیز آزاد می‌شود و کشیدگی تاندون‌ها نیز رفع می‌شود.

سپس ماساژور با حرکات مالشی بر روی نواحی مختلف در مقیاس کوچک،انرژی ماساژ را به بافت‌های عمیق‌تر می‌رساند. این حرکات مالشی شامل عقب و جلو کردن به همراه فشار بیشتری با انگشتان شصت بر روی نواحی مختلفی انجام می‌شود. این حرکت به عقب جلو نواحی کوچک را هدف قرار می‌‌دهد و بیشتر از ۱۰ سانتیمتر عقب جلو نخواهد شد.

ماساژور سپس حرکاتی را برای تحریک سیستم عصبی ماهیچه‌ها انجام می‌دهد. برای تحریک سیستم عصبی و درنتیجه افزایش گردش خون در بافت، سه حرکت متداول وجود دارد. ضربات آرام و آهسته بر روی بافت با قسمت منتهی به مچ کف دست ضرباتی برشی با ناحیه کناری کف دست بر روی عضلات و نیشگون گرفتن عضلات در مقیاس بزرگ، نمونه‌های رایجی برای تحریک عضلات هستند.

در مرحله آخر نیز، ماساژور با حرکات سریع دست خود بافت‌ها و عضلات را تکان می‌دهد که باعث آزاد شدن انرژی ذخیره‌شده در عمق بافت و عضله می‌شود.

فواید ماساژ سوئدی و موارد منع آن

همان‌طور که بیان شد، ماساژ باعث افزایش گردش خون در بافت و عضلات می‌شود. با افزایش گردش خون اکسیژن بیشتری به بافت می‌رسد و با دفع سریع‌تر اسیدلاکتیک، خستگی به‌سرعت رفع می‌شود. به همین دلیل است که پس از هر ماساژی و نه‌تنها در ماساژ سوئدی، شخص احساس خستگی ندارد.

ماساژ سوئدی باعث افزایش مثبت عملکرد سیستم لنفاوی می‌شود. با افزایش این عملکرد مواد زائدی که در اثر فعالیت‌های متابولیک بدن ایجاد شده‌اند، با سرعت بیشتری دفع می‌شوند. همین امر باعث از بین رفتن سریع‌تر کبودی‌ها، بهبود بهتر زخم‌ها و آزاد شدن راحت‌تر عضلات می‌شود.

همچنین با آزاد کردن انرژی در بدن اضطراب ناشی از تنش‌های روزانه کاهش می‌یابد و با از بین بردن استرس‌های روزانه می‌تواند کمک بزرگی به تنظیم خواب و استراحت ذهنی شما باشد.

این نوع ماساژ همچنین باعث گرم شدن عضلاتی می‌شود که شما در طول زندگی و فعالیت روزانه کارایی کمی را از آن‌ها برخوردار می‌شوید، اما عضلات تاثیرگذاری در طول زندگی هستند. همین امر باعث می‌شود گرفتگی و کم‌کاری در این عضلات به تعویق بیفتد و اصطلاحا پیری عضلات از بین برود.

لازم به ذکر است که ماساژ سوئدی برای همه افراد مناسب نیست. اگر دچار پوکی استخوان هستید و یا دیسک کمر شما دچار مشکل شده است و به بیرون‌زدگی یا فتق دیسک مبتلا شده‌اید ماساژ سوئدی و دیگر ماساژها انتخاب خوبی نیستند و ممکن است به دلیل فشارهایی که بر عضلات وارد می‌شود باعث افزایش درد شما شود. همچنین برای بیماری‌های پوستی و التهابات درونی و مشکلات ناشی از تب و یا عفونت نیز ماساژ درمانی می‌تواند مضر باشد و مشکلات بیشتری را برای شما به وجود آورد. لازم است در این موارد پیش از اقدام برای ماساژ از پزشک متخصص مشورت بگیرید و ماساژور را مطلع سازید.

درباره ما

سایت "ماساژ در خانه "با کادری مجرب , متخصص و آموزش دیده و دارای مجوز قانونی خدمات با حرفه ای ترین ماساژور های خانم و آقا همواره در خانه و محل کار همراه شماست  .

مطالب ویژه

آخرین مطالب

طراحی شده توسط تیم دیتادیزاین