آموزش ماساژ پا | رفع درد کف پا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هیچ چیز بعد از ورزش سنگین یا پیاه روی طولانی مانند ماساژ نمی تواند عضلات را ریکاوری، مانع گرفتگی و رفع خستگی عضلات شود.

اگر شما به پزشک یا ماساژور دسترسی ندارید میتوانید با آموزش ساده ولی کارآمد زیر به ماساژ خود بپرازید. حرکات سنگین ورزشی و تکرار آنها باعث گرفتگی عضلات می شود و بهترین راه بازیابی عضلات، حرکات کششی و ماساژ است. ماساژ باعث افزایش گردش خون، تغذیه ی بهتر عضلات و مفاصل، بیرون کردن مایعاتی که بر اثر ورزش درون عضلات جمع شده اند(این مایع باعث درد و تورم میشود) وافزایش دامنه حرکت میشود. ران روی زمین یا تخت نشسته با پای خود را دراز کنید.مقدار کمی روغن ماساژ را روی دستان خود بریزید. دستان خود را به هم بمالید و بعد از آن روی ران بمالید. این روش روغن مالیدن باعث می شود که روغن به طور یکسان پخش شود. دستان خودرا از 2 انگشت بالا تر از  زانو به بالا بکشید و آرام رها کنید (10 بار)( به این عمل افلوراژ می گویند). مانند تصویر زیر دستهای خود را مثل چنگک کرده و عضلات را گرفته از 2 انگشت بالا تر از  زانو به بالا بکشید این کار را به آهستگی انجام داده و سعی کنید در طول مسیر دستها عضلات را رها نکنند (6 بار). عمل افلوراژ را دو باره انجام دهید(6 بار).   پشت ران زانوی خود را به بالا خم کنید ( مانند تصویر).حرکات مرحله ی بالا(ران) را انجام دهید.

زانو در قسمت زانو هیچ کشش یا مالش انجام نمیشود زیرا ممکن است باعث کشیدگی تاندون ها و پاره گی رباط شود. تنها مانند تصویر انگشت شصت خود را به مدت 10 تا 20 ثانیه دور زانو با فشار ملایم فشار دهید ( برای هر نقطه 10 تا 20 ثانیه). 8 نقطه دور زانو کافی است.


  دو قلو ها حرکت افلوراژ از آشیل تا پشت زانو (10 بار). دوباره دو دست خود را مثل چنگک کرده و دوقلوها را گرفته از آشیل تا پشت زانو میکشیم(6 بر). افلوراژ(6 بار).   ساق پا جلوی ساق لبه تیز استخوان است که لبه ی داخلی آن امتدا استخوان و لبه ی خارجی آن عضله است. 2 شصت خود را روی عضله گذاشته و با فشار بالا و پایین میکشیم( 15 بار). کف پا زانو را خم کنید تا دست به کف پا برسد. 2 شصست رو و سایر انگشتان زیر قرار میگیرد. کف پا را با انگشتان فشار داده و به آرامی به بیرون بکشید(6 بار). در صورت داشتن زخم، دیابت و تورم پا های خود را ماساژ ندهید.  

ماساژ پا یکی از راه های احساس آرامش در پا و گاهی کل بدن است. ماساژ میتواند موجب افزایش جریان خون پا شود. ایستادن و راه رفتن به مدت طولانی میتواند موجب فشارهای زیادی به فاشیار کف پا شود که موجب احساس خستگی و یا درد در پا میشود. ماساژ پا میتواند در برطرف کردن این احساس خستگی و درد کمک کند. در زیر چند نمونه از ماساژ هایی را که برای کف پا استفاده میشود ذکر میکنیم روش یک : با یک دست پنجه پا را میگیریم. با دست دیگر طوری پا را میگیریم که کف انگشتان در زیر کف پا قرار گرفته و شست بر روی پا قرار بگیرد و سپس همین دست را از پنجه به طرف مچ پا میکشیم و فشار ملایمی به پا وارد میکنیم.   روش دو : با دو دست پنجه پا را میگیریم بطوریکه انگشتان دو دست در زیر پنجه و شست هر دو دست بر روی سطح پشتی پنجه پا قرار بگیرند. فشار کمی با دستها به پا وارد کرده و دست ها را در جهت مخالف هم به طرف خارج میکشیم بطوریکه سر متاتارس ها مثل بادبزنی که باز مشود از هم دور کند. این کا را 10-5 بار تکرار میکنیم. روش سه : با دو دست طوری کف پا را میگیریم که کف انگشتان بر روی پشت پا قرار گرفته و شست ها بر روی کف پا باشند. سپس در حالیکه با شست هایمان کف پا را فشار میدهیم آنها را از هم دور کرده و به طرف لبه پا میبریم. این کار را ابتدا در قسمت پاشنه انجام میدهیم و در دفعات بعد کم کم به طرف پنجه میرویم. روش چهار : با یک دست پنجه پا را گرفته و با پاشنه دست دیگر فشار مداومی را به کف پا از پنجه تا پاشنه وارد میکنیم. روش پنج : به هر قسمت کلفت شده و برجسته یا دردناک در کف پا، با انگشت شست بطور دایره وار فشار وارد میکنیم. فشار باید عمقی باشد ولی نه آنقدر زیاد که ایجاد درد کند.

آیا درد شدیدی در کف پا دارید؟

سندروم مورتون:
سندروم مورتون بیماریی است که به شکل درد شدید و اغلب غیر قابل تحمل هنگام پیاده روی خود را نشان می‌دهد.
هالوکس والگوس که «پینۀ پا» نیز نامیده می‌شود، به علت انحراف بیش از حد انگشت بزرگ پا به سمت خارج ایجاد می‌شود، و همراه با تورم و التهاب در آن ناحیه است. مسئول دردها، کف پوشیدن نامناسب و انحراف ها هستند، عمدتاً زنان دچار این عارضه می‌شوند. سندروم مورتون نیز عموماً آسیبی است که در کف پا بروز پیدا می‌کند، اما از توموری خوش خیم و کوچک بر روی یک رشتۀ عصبی در کف پا ناشی می‌شود.
این تومور اغلب بین انگشتان سوم و چهارم به وجود می‌آید. ضمناً باعث ایجاد درد بر کف پا حین تکیه بر آن می‌گردد. این درد هنگام راه رفتن شدید و حتی غیر قابل تحمل است و گاهی اوقات تا سطح انگشتان پا نیز انتشار می‌یابد. و فرد را مجبور به توقف و درآوردن کفش ها می‌کند.
توجه به کفش ها
این سندروم یا متتارسالژیای مورتون اغلب ارتباط نزدیکی با کفش دارد. ضمناً این عارضه بر اثر پوشیدن کفش های بسیار تنگ، فشرده شدن شدید قسمت های جلوی پا و ارتفاع پاشنۀ کفش که فشار بسیار زیادی را بر کف پا وارد می‌کند، به وجود می‌آید. اما وجود یک نوع شکل خاص از کف پا نیز عامل به وجود آورندۀ این ناراحتی است.
تشخیص و درمان
درد بسیار شدید و کوتاه هنگام راه رفتن، و همچنین موضع ایجاد آن، تشخیص را آسان می‌کنند، ضمناً فشاری که پزشک بر کف پا وارد می‌کند نیز روشی دیگر برای نزدیک تر شدن به تشخیص درست است. انجام MRI یا اسکن نیز باعث مشاهدۀ تومور می‌گردند و می‌توانند به تشخیص بهتر کمک کنند. اولین درمان بر پایۀ پوشیدن کفش های کم فشارتر قرار دارد، قسمت جلوی این نوع کفش ها گشادتر، پاشنه های شان کوتاه تر و کف های شان تسکین دهندۀ درد هستند. تزریق موضعی کورتیکوزتروئید نیز ممکن است تجویز شود. اما اگر درد همچنان باقی بماند، باید به خارج کردن تومور از راه جراحی و برش رباط های کف پا متوسل شد.
محتوای بیشتر در این بخش: « آموزش گام به گام ماساژ سر + عکس

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ما
سایت "ماساژ در خانه "با کادری مجرب , متخصص و آموزش دیده و دارای مجوز قانونی خدمات با حرفه ای ترین ماساژور های خانم و آقا همواره در خانه و محل کار همراه شماست  .
مطالب ویژه
آخرین مطالب
طراحی شده توسط تیم دیتادیزاین

سلام برای توضیحات و راهنمایی با ما در ارتباط باشید

تماس واتس اپ و مشاوره تلفنی
Close and go back to page