چاپ کردن این صفحه

درمان با ماساژ بعد از تصادف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ماساژ بعد از تصادف

امروزه بخش عمده‌ای از زندگی ما به خودروها متکی است. بدون خودرو رسیدن به کارها و فعالیت‌های روزانه تقریبا ناممکن است. این وابستگی به خودروها باعث می‌شود بسیاری از افراد از خطرات احتمالی استفاده از خودرو مانند تصادف چشم‌پوشی کنند، در حالی که بدن انسان برای مقاومت در برابر نوع فشار و ضربه‌ای که در حین یک تصادف اتفاق می‌افتد، طراحی نشده است.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی انواع آسیب‌های ناشی از حوادث خودرو و درمان با ماساژ بعد از تصادف بپردازیم با ما همراه باشید.

مهمترین دلیل بروز فشار و ضربه حین تصادفات خودرو، این است که انرژی‌های زاویه‌ای تندی که در حین تصادف خودرو ایجاد می‌شوند، باعث می‌شود، ستون فقرات به گونه‌ای حرکت کند که به ساختار‌ فیزیکی آن آسیب برسد. این جنبش غیر طبیعی، باعث فشرده‌سازی و کشش بیش از حد در بافت‌های ظریف موجود در فضای اطراف و بین مهره‌های ستون فقرات می‌شود.

نتیجه این فرایند، مجموعه‌ای از صدمات و آسیب‌هایی است که گاه بسیار دردناک است و می‌تواند برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها باقی بماند.

کسی که تجربه تصادف خودرو را از سر گذرانده است، درد زیادی را متحمل خواهد شد، حتی اگر هیچ نشانه‌ای از آسیب‌دیدگی ظاهری و داخلی وجود نداشته باشد. هنگامی که یک حرکت ناگهانی رخ می‌دهد، مکانیسم‌های محافظ بدن دست به کار می‌شوند و به سرعت اندورفین ترشح می‌کنند، این فرایند می‌تواند، احساس درد را از بین ببرد و همراه با افزایش آدرنالین، بدن انسان را قادر می‌سازد تا از خطر احساس درد شدید فرار کند. متأسفانه، پس از گذشت لحظه حادثه، تولید این مواد شیمیایی کاهش می‌یابد و در نتیجه مجروح تصادف، دردی را که گاهی اوقات خیلی زیاد است، تجربه می‌کند.

انواع آسیب دیدگی ناشی از تصادف

علائم آسیب دیدگی که معمولا پس از تصادف خودرو بروز می‌کند:

 • سردرد
 • درد گردن و شانه
 • درد شکم
 • درد کمر و پشت
 • خستگی و کبودی
 • گرفتگی عضلانی
 • اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) و سایر علائم عاطفی

سردرد پس از تصادف خودرو

 

سردرد یک عارضه جانبی معمول از تصادفات اتومبیل است که شاید در ابتدا خفیف باشد اما همین سردرد می‌توانند نشانه‌ای از آسیبی بسیار شدیدتر باشد:

 • کوفتگی
 • رگ‌به‌رگ شدن
 • آسیب گردن و کتف
 • آسیب سر یا مغز
 • درد شکم
 • خون‌مردگی

درد گردن و شانه بر اثر تصادف اتومبیل

درد گردن و شانه ممکن است نشانه‌ای از رگ‌به‌رگ شدن باشد که گاهی درست بعد از تصادف ظاهر می‌شود و گاهی ممکن است علائم آن تا ساعت‌ها یا حتی روزهای بعد از حادثه بروز پیدا نکند.

اگر پس از تصادف احساس درد یا سفتی در اطراف سر، گردن یا شانه‌های خود داشته باشید، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که ممکن است برای تشخیص دقیق آسیب‌ها به آزمایش‌های تصویربرداری نیاز داشته باشید. درد ناحیه گردن علاوه بر جراحت خود گردن، ممکن است به علت آسیب‌های ستون فقرات، از جمله دیسک‌های فتق در ستون فقرات باشد.

درد شکم

اگر پس از تصادف، درد شکم یا تورم دارید، ممکن است نشانه‌ای از خونریزی داخلی باشد. سایر نشانه‌های مهم خونریزی داخلی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

 • کبودی عمیق و پوست سرخ شده
 • سردرد
 • گیج و منگ شدن
 • سرگیجه
 • ناامیدی و کسالت

آسیب‌های داخلی می‌تواند چندین روز پس از حادثه خودرو اتفاق بیافتد و در بسیاری موارد اگر در همان اوایل آسیب‌دیدگی درمان نشوند، خطرناک هستند. به همین دلیل است که بلافاصله پس از یک حادثه باید از سلامت اندام‌های داخلی مجروح اطمینان حاصل شود، حتی اگر آسیب‌ یا جراحت ظاهری وجود نداشته باشد.

 

درد کمر پس از حادثه تصادف

کمر درد یکی دیگر از تأثیرات تصادف است و گاه ناشی از وارد آمدن ضربه، جراحت به دیسک‌های فتق است. این دردها می‌تواند نشانه‌ای از آسیب به عضلات، رباط‌ها یا حتی مهره‌ها نیز باشد. علاوه بر این، ممکن است علائمی مانند بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن، وجود داشته باشد که نشان از بروز آسیب در ناحیه نخاعی و اعصاب است.

بی‌حالی، کسل شدن یا ضعف در اندام

اگر در حادثه دچار فتق دیسک شوید، ممکن است نشانه‌های آن را نه تنها در ناحیه آسیب‌دیده، بلکه در سایر اندام نیز مشاهده کنید. دیسک فتق روی اعصاب نخاعی فشار می‌آورد و ممکن است باعث ایجاد بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن یا ضعف در بازوها، دست‌ها یا پاها شود.

 PTSD و علائم عاطفی

برخی از قربانیان تصادف، ناراحتی‌های روانی مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را تجربه می‌کنند.

برخی از قربانیان حادثه حتی از تغییر شخصیت رنج می‌برند که گاهی در اثر ضربه یا سایر آسیب‌های وارده به سر باشد. تغییرات شخصیتی ممکن است شامل تغییر در رفتار، مشکل کنترل عواطف و … باشد.

چگونگی درمان با ماساژ بعد از تصادف

اگر پزشکان احتمال بروز آسیب‌های داخلی را در فرد حادثه‌دیده رد کنند، ماساژ درمانی می‌تواند یکی از بهترین درمان‌ها برای بهبود هر دو نوع ضایعه ذهنی و جسمی پس از تصادف باشد.

برای کسانی که تصادف خودرو را و حتی با شدت کم تجربه کرده‌اند، ماساژ درمانی یکی از بهترین درمان‌هایی است که می‌توانند برای شروع روند بهبودی انجام شود. علاوه بر کاهش درد و بهبود بخشیدن به صدمات جسمی، درمان با ماساژ بعد از تصادف به خوبی می‌تواند به کاهش آسیب‌های روانی کمک کند و زندگی را برای فرد آسان‌تر کند.

پنج ویژگی درمان با ماساژ بعد از تصادف

در ادامه این مقاله پنج ویژگی ماساژ را که به بهبود سلامتی افراد حادثه‌دیده کمک می‌کند، با هم بررسی می‌کنیم:

کاهش و التیام‌ درد

حتی اگر تصادف شما چندان جدی نباشد، بدنتان در معرض بروز برخی از مشکلات قرار خواهد داشت. بدون انجام درمان با ماساژ بعد از تصادف، این ناراحتی‌ها و مشکلات می‌تواند برای ماه‌ها ادامه یابد. در حالی که، با استفاده از ماساژ، ظرف چند روز یا یک چند هفته این دردها و آسیب‌ها از بین می‌رود. ماساژ  با تسکین ماهیچه‌ها و افزایش جریان خون، درد را تسکین می‌دهد و فرایند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

افزایش سرعت روند بهبودی

اگر در طول تصادف شخص از رگ‌به‌رگ شدن یا شرایط مشابه آن رنج می‌برد، درمان با ماساژ بعد از تصادف موجب کاهش سفتی و افزایش دامنه حرکتی فرد شود. علاوه بر این ماساژ درمانی، علائمی مانند سفتی تاندون‌ها و افسردگی و بی‌خوابی را نیز کاهش دهد.

کاهش تورم

تورم ناشی از افزایش حرکت سلول‌های سفید خون و مایع لنف به ناحیه آسیب‌دیده است. درمان با ماساژ بعد از تصادف، مایع اضافی لنف را کاهش می‌دهد و جریان خون مداوم به مناطق حیاتی را کنترل می‌کند و این به معنای بهبود روند درمان است.

افزایش دامنه حرکت

یکی از بزرگترین مزایایی که ماساژ درمانگران در درمان با ماساژ بعد از تصادف عنوان می‌کنند، افزایش دامنه حرکت است که باعث آرامش بیماران می‌شود. افزایش دامنه حرکت برای بازیابی ذهنی حیاتی است، همچنین راه بسیار خوبی برای آرام کردن مناطق ملتهب بدن است. یک ماساژ خوب با تسکین التهاب، بیمار را در مسیر بهبودی قرار می‌دهد.

بازیابی از ترومای روحی حادثه

بازماندگان حوادث رانندگی، گاه دچار معضلات بزرگ روانی می‌شوند که امری شایع است، با توجه به این واقعیت که حوادث شدید خودرو همراه با صداهای بلند، تجربیات وحشتناک از جراحت و مرگ دیگران همراه است، بنابراین طبیعی است که حادثه‌دیدگان تا مدت‌ها پس از تصادف دچار ناهنجاری‌های روانی شوند.

خوشبختانه، خبر خوب این است که درمان با ماساژ بعد از تصادف می‌تواند به کاهش برخی از آسیب‌های روانی مرتبط با تصادفات اتومبیل کمک کند؛ چرا که ماساژ باعث افزایش اندورفین در مغز می‌شود. این مواد شیمیایی طبیعی بدن را به آرامش می‌رسانند، در نتیجه سطح خلقی فرد را بهبود می‌بخشند.ماساژ نه تنها درد و التهاب را کاهش می‌دهد، بلکه بیمار را درگیر احساس خوشایند آرامش می‌کند. این ویژگی درمان با ماساژ بعد از تصادف یکی از مهمترین مزایای ماساژ به شمار می‌آید.