آموزش گام به گام ماساژ سر + عکس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ماساژ سر راهی عالی برای استراحت کردن و کاهش تنش است. هنگام ماساژ دادن سر، با چند اصل اولیه برای آرامش شخص از قبیل استفاده از حرارت مرطوب، اضافه کردن روغن و باز کردن گره های مو شروع کنید. سپس می توانید به ماساژ فرد بپردازید. اگر از ماساژ برای خودتان استفاده می کنید می توانید از بعضی از تکنیک های ماساژ سر بهره ببرید. با ماساژ دادن سر احساس خواهید کرد که استرستان رفته رفته کاهش پیدا می کند و احساس آرامش و شادی بیشتری می کنید.

چگونه ماساژ سر را انجام دهیم ؟ 

اما ماساژ چیست ؟

در دانش نامه ویکی پدیا در مورد تعریف کلمه ماساژ آمده است . ماساژ یا ورزمان به دستکاری لایه‌های سطحی و عمیق عضلانی و بافت همبند با استفاده از تکنیک‌های مختلف، به منظور افزایش عملکرد، کمک در روند درمان، و ترویج آرامش و آسایش است. ماساژ شامل فشار ثابت یا در حال حرکت یا لرزش، و کمک به حرکات مکانیکی بدن است که می‌تواند با دست، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد، و پاها انجام می‌شود. بافت هدف ماساژ شامل عضلات، تاندونها، رباطها، فاسیا، پوست، مفاصل، یا سایر بافت همبند، و همچنین رگهای لنفاوی، یا اندام‌های دستگاه گوارش است. به فرد ماساژدهنده “ماسور” گفته می‌شود و به دستگاه الکتریکی که عمل ماساژ را برای بدن انجام می دهد ماساژور گفته می شود.

بخش اول آموزش ماساژ سر 

آرام سازی فرد

 1. دست هایتان را بشویید.

بهتر است که هنگام ماساژ دادن سر فرد دست هایتان تمیز باشد. آنها را حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.

 1. با گرمای مرطوب شروع کنید.

حرارت مرطوب می تواند به ایجاد آرامش در فرد کمک کند. برای مثال می توانید از فرد بخواهید حمام کند. راه دیگر این است که یک حوله را خیس کرده و آن را در مایکروویو حرارت داده تا گرم شود. سپس آن را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی سر شخص قرار دهید.

 1. موها را از هم جدا کنید.

می توانید با استفاده از یک برس موهای فرد را شانه کنید. به این ترتیب نیازی نیست در این مرحله از دست هایتان استفاده کنید اما در مراحل بعدی به انگشتان دستتان نیاز پیدا خواهید کرد.

 • اگر گره مویی را زیر دستتان حس کردیدآن را نکشید .
 • زیرا با این کار فرد را از حالت آرامش بیرون می آورید.

 1. به دستانتان روغن بزنید.

اکثر روغن های آشپزخانه برای این کار مناسبند و می توانید از آنها به عنوان روغن ماساژ استفاده کنید. از روغن آووکادو، نارگیل، بادام یا روغن خردل می توان برای ماساژ دادن سر استفاده کرد. از دو طرف شروع کنید. ماساژ سر را با استفاده از روغن و با حرکت دادن انگشتان دست و شست خود روی پوست شروع کنید. مطمئن شوید هم جلو و هم پشت سر را ماساژ داده اید.

 • برای شروع مقدار کمی روغن را در دستانتان گرم کنید .
 • بعد ماساژ دادن را آغاز کنید. می توانید در صورت لزوم روغن بیشتری اضافه کنید.

بخش دوم آموزش ماساژ سر

انجام ماساژ پایه

 1. آرام حرکت کنید.

هنگام ماساژ دادن سر فرد سعی کنید به آرامی پیش بروید. مکث های کوتاه از حرکات سریع اثر بخش ترند. همچنین حرکات آهسته نسبت به حرکات سریعتر اثر آرام بخشی بیشتری دارند.

 • برای این نوع ماساژ بهتر است که فرد نشسته یا دراز کشیده باشد.

 1. کار را با ایجاد دایره های کوچک پیش ببرید.

با استفاده از نوک انگشتانتان حرکات دایره ای شکل را روی سر فرد پیاده کنید. از پشت سر شروع کنید و تا جلو بیایید. می توانید این حرکات را چندین بار انجام دهید.

 1. گردن فرد را ماساژ دهید.

با یک دست گردن او را ماساژ دهید. به آرامی انگشت شستتان را در یک طرف گردن و انگشتان دیگرتان را در طرف دیگر گردن گذاشته و به سمت  بالا و پایین گردن حرکت کنید. سعی کنید هنگام ماساژ دادن به جای مالش پوست گردن آن را حرکت دهید.

 • می توانید از این حرکت هنگام ماساژ سر و در نواحی رویشگاه مو استفاده کنید.
 • اگر خودتان را ماساژ می دهید از انگشت شستتان برای ماساژ دادن سر استفاده کنید.
 • با انگشت شست و با استفاده از حرکات دایره ای سرتان را ماساژ دهید.
 • در این قسمت ها تنش زیادی وجود دارد.
 • بنابراین ماساژ می تواند باعث ایجاد حس آرامش شود.

 1. سر را با استفاده از کف دستانتان ماساژ دهید.

دستانتان را در دو طرف شقیقه ها قرار دهید. این کار هم در ماساژ سر خودتان و هم برای فردی که او را ماساژ می دهید می تواند موثر باشد. برای چند ثانیه با کف دست هایتان روی شقیقه ها فشار وارد کنید و آنها را به سمت بالا بکشید. از این تکنیک برای ماساژ کل سر می توانید استفاده کنید.

بخش سوم آموزش ماساژ سر 

انجام ماساژ عمیق

 1. از فرد بخواهید که دراز بکشد.

در ماساژ عمیق فشار بیشتری اعمال خواهید کرد و اگر فرد دراز کشیده باشد برای هر دوی شما آسان تر خواهد بود. از او بخواهید به طوری که صورتش روبروی شما باشد دراز بکشد و خودتان در مقابل سر او قرار بگیرید.

 1. ماساژ دادن را گردن و کف سر شروع کنید.

دست هایتان را زیر سر فرد قرار دهید و شروع کنید. ماساژ دادن را از پشت گردن به سمت جلوی سر بیاورید. با نوک انگشتانتان از پشت سر تا جلوی سر را برای چند دقیقه ماساژ دهید. با ایجاد حرکات دایره ای شروع کنید. این حرکت با ماساژ پایه متفاوت است. در این جا در حالی که دستانتان را دور گردن قرار داده اید فقط از نوک انگشتانتان برای ماساژ دادن استفاده می کنید.

 1. به سمت بالای سر حرکت کنید.

در این قسمت حرکات دایره ای می تواند بزرگتر شود و فشار بیشتری اعمال کنید که با ماساژ اولیه متفاوت است. در ماساژ پایه ضربات شما خفیف تر و آرامتر از ماساژ عمیق است. از انگشتان شستتان هم برای ایجاد فشاراستفاده کنید. یادتان باشد که فرق سر را هم ماساژ بدهید. هنگام ماساژ شقیقه ها با ایجاد حرکات دایره ای آرام و عمیق به سمت رویشگاه مو حرکت کنید.

 1. سعی کنید موهای فرد را به آرامی بکشید.

با استفاده از نوک انگشتانتان به آرامی به سر فرد از پشت به جلو ضربه بزنید. و همانطور که دوباره به سمت عقب بر میگردید با دست موهای او را جمع کنید و کمی به سمت عقب و جلو بکشید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ما
سایت "ماساژ در خانه "با کادری مجرب , متخصص و آموزش دیده و دارای مجوز قانونی خدمات با حرفه ای ترین ماساژور های خانم و آقا همواره در خانه و محل کار همراه شماست  .
مطالب ویژه
آخرین مطالب
طراحی شده توسط تیم دیتادیزاین

سلام برای توضیحات و راهنمایی با ما در ارتباط باشید

تماس واتس اپ و مشاوره تلفنی
Close and go back to page